DOFINANSOWANIA PROGRAMÓW
Obowiązek działań Informacyjnych (Dz. U. z 2021 r poz.953)
Dofinansowanie Program „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”
„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku informuje o przystąpieniu Gminy Łącko do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024 w ramach Funduszu Solidarnościowego.
Okres realizacji Programu na terenie Gminy Łącko : 20.01.2025 r. – 31.12.2025 r. Kwota dofinansowania: 434788,26 zł. Całkowita wartość: 434788,26
Data podpisania umowy:20.12.2024 r.
Głównym celem Programu jest wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym.
Uczestnikami Programu są:
1) dzieci od ukończenia 2. roku życia do ukończenia 16. roku .życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności
2) osoby dorosłe z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością we wszystkich sferach życia, w tym:
1. Wparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
2. Wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
3. Wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
4. Wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Działania podejmowane w ramach Programu:
- ·poprawa funkcjonowania w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami,
- ·ograniczanie skutków niepełnosprawności,
- ·stymulacja do podejmowania wszelkiego rodzaju aktywności przez osoby niepełnosprawne,
- ·przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych.
Na realizację Programu Gmina Łącko otrzymała dotację na objęcie wsparciem asystenta dla 16 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, 3 osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną, dla 2 osób z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz dla 1 osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną w łącznym rocznym wymiarze godzin 8414. Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać pod numerem telefonu 18 4140743.
Opieka Wytchnieniowa dof
PROGRAM ,,OPIEKA WYTCHNIENIOWA ,, dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024- finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku informuje, że przystąpił do realizacji Programu ,, Opieka wytchnieniowa ,, dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 finansowana ze środków Funduszu Solidarnościowego.
NAZWA PROGRAMU : OPIEKA WYTCHNIENIOWA
Wartość otrzymanego dofinansowania : 127 296,00 zł
Całkowita wartość inwestycji: 127 296,00 zł
Czas realizacji Programu : 2024 r.
Cele Programu
Celem Programu jest odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu wsparciu opiekunowie zaangażowani na co dzień w sprawowanie opieki dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługa opieki wytchnieniowej świadczona jest nieodpłatnie.
Adresaci Programu
Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad
1) dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
2) osobami niepełnosprawnymi posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności , lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności / zgodnie z art.5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych/
- którzy wymagają usługi opieki wytchnieniowej.
Realizacja Programu
Na terenie Gminy Łącko wsparciem w formie opieki wytchnieniowej zostanie objętych 12 osób /
4 osoby dorosłe i 8 dzieci/ u których realizowane będzie wsparcie w łącznej wymiarze 2496 godzin przyznanych do końca 2024 roku.
Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać pod numerem telefonu 18 414 0743
Dofinansowanie Program integracji społecznej
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Dziedzina interwencji : Innowacyjne projekty integracyjne, Tytuł zadania” „Na zdrowie”.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku, 33-390 Łącko informuje, że przystapił do realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Dziedzina interwencji : Innowacyjne projekty integracyjne, Tytuł zadania” „Na zdrowie”.- finansowanego ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO.
NAZWA PROGRAMU:
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030
Wartość otrzymanego dofinansowania: 56 440 zł
Całkowita wartość inwestycji: 56 440
Czas realizacji Programu: rok 2022
CEL PROGRAMU:
Celem Programu jest sfinansowanie zatrudnienia pielęgniarki i położnej na Osiedlu Romskim, co skutkować będzie poprawą sytuacji zdrowotnej społeczności romskiej.
ADRESACI PROGRAMU:
Mieszkańcy osiedla Romskiego
REALIZACJA PROGRAMU:
Na terenie Gminy Łącko pomocą w formie usług pielęgniarki i położnej objęci będą mieszkańcy Osiedla Romskiego, u których realizowane będzie wsparcie do końca 2022 r.
Szczegółowych informacji dotyczących programu można uzyskać pod numerem telefonu
(18) 4140743.
DOTACJA CELOWA BUDŻETU PAŃSTWA WRAMACH DOFINANSOWANIA UTRZYMANIA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
DOTACJA CELOWA BUDŻETU PAŃSTWA WRAMACH DOFINANSOWANIA UTRZYMANIA OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ UMOŻLIWIAJĄCEJ ROZWÓJ POMOCY SPOŁECZNEJ POPRZEZ REALIZACJĘ NOWYCH ZADAŃ LUB ROZSZERZENIE ZAKRESU I DOSTĘPNOŚCI DOTYCHCZAS REALIZOWANYCH USŁUG
OBSZAR DZIAŁANIA
„KONTYNUACJA Z ROKU 2021 PORADNICWA SPECJALISTYCZNEGO W RAMACH PUNKTU KONSULTACYJNEGODLA OSÓB I RODZIN ZNAJDUJĄCYCH SIĘ W KRYZYSIE”
DOFINANSOWANIE
44 899,00 zł
KOSZT CAŁKOWITY
56 124,00 zł
Dofinansowanie
Wieloletniego programu wspierania
Finansowego gmin w zakresie dożywiania
„Pomoc państwa w zakresie dożywiania”
Utrzymania ośrodka pomocy społecznej
Utrzymania ośrodka
pomocy społecznej, w tym na
zadania/działania związane z rozwojem
pomocy społecznej
Dofinansowanie Program integracji społecznej
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Dziedzina interwencji : Innowacyjne projekty integracyjne, Tytuł zadania” „ Bezpiecznie i z zasadami”.
Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku, 33-390 Łącko informuje, że przystąpił do realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030. Dziedzina interwencji : Innowacyjne projekty integracyjne, Tytuł zadania” „ Bezpiecznie i z zasadami ”.- finansowanego ze środków FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO.
NAZWA PROGRAMU:
Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030
Wartość otrzymanego dofinansowania: 23 473 zł
Całkowita wartość inwestycji: 23 473 zł
Czas realizacji Programu: rok 2022
CEL PROGRAMU:
Celem Programu jest przeprowadzenie cyklu spotkań edukacyjnych i warsztatów prowadzonych przez specjalistów. Policjanci przeprowadzą szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci i Strażacy uświadomią mieszkańców jak bezpiecznie używać ognia i zwrócą uwagę na zagrożenia. Pracownicy socjalni przeprowadzą cykl szkoleń mających na celu podniesienie kompetencji opiekuńczo- wychowawczych rodziców małoletnich dzieci
ADRESACI PROGRAMU:
Mieszkańcy osiedla Romskiego
REALIZACJA PROGRAMU:
Na terenie Gminy Łącko wsparciem w formie spotkań edukacyjnych i warsztatów objęci będą mieszkańcy Osiedla Romskiego, u których realizowane będzie wsparcie do końca 2022 r.
Szczegółowych informacji dotyczących programu można uzyskać pod numerem telefonu
(18) 4140743.
„ Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030” ZADANIE: „ Bezpiecznie i z zasadami”
„ Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030”
„ Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030”
ZADANIE:
„ Bezpiecznie i z zasadami”
Wartość otrzymanego dofinansowania: 15 000 zł
Całkowity koszt programu: 15 000 zł
Czas realizacji Programu: rok 2023
CEL PROGRAMU:
Dotacja celowa jest przeznaczona na realizację zadania pod nazwą „ Bezpiecznie i z zasadami”. Celem zadania jest zorganizowanie cyklu spotkań i warsztatów z pracownikami socjalnymi, przedstawicielami Straży Pożarnej oraz Policji dla mieszkańców Osiedla Romskiego Maszkowice/Jazowsko. Policjanci przeprowadzą szkolenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Strażacy uświadomią mieszkańców jak bezpiecznie używać ognia i zwrócą uwagę na zagrożenia. Pracownicy socjalni przeprowadzą cykl szkoleń w zakresie prowadzenia oszczędnego gospodarstwa domowego w dobie kryzysu,
ADRESACI PROGRAMU:
Mieszkańcy Osiedla Romskiego Maszkowice/Jazowsko
„ Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030” ZADANIE: „ My Kobiety”
„ Zrealizowano dzięki dotacji przyznanej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021- 2030”
W ramach Programu integracji społecznej i obywatelskiej Romów na lata 2021-2030 Ośrodek Pomocy Społecznej w Łącku realizuje zadanie: „My kobiety” .
Cel zadania: przeprowadzenie warsztatów mających na celu wzmocnienie poczucia własnej wartości, promujących aktywny i zdrowy styl życia oraz rozwijanie talentów, jak również zatrudnienie osoby ze społeczności romskiej do pracy na stanowisku pracownika gospodarczego.
Zadanie „My kobiety” skierowane jest do kobiet zamieszkujących na osiedlu romskim w Jazowsku i Maszkowicach.
Wartość zadania: 25000 zł
Wartość otrzymanego dofinansowania: 25000 zł
Program finansowany jest z budżetu Państwa.
Realizacja zadania w okresie od czerwca do września 2023 r.