HISTORIA

Gminna Biblioteka Publiczna w Łącku rozpoczęła swoją działalność w 1948 roku z przeznaczeniem dla szerokiego kręgu użytkowników.  Funkcję kierownika GBP w Łącku pełniła najpierw pani Teresa Arendarczyk, potem pani Zofia Pyrdoł, po niej pani Krystyna Majerska, a od kwietnia 2007 Katarzyna Gromala. Biblioteka znajdowała się w budynku Urzędu Gminy na parterze. Obecnie Gminna Biblioteka Publiczna ma swoją siedzibę w Hali Widowiskowo-Sportowej w Łącku.

Podstawowym zadaniem Gminnej Biblioteki jest gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i udostępnianie materiałów bibliotecznych, ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących własnego regionu, a także: prowadzenie działalności informacyjnej oraz popularyzacja książek i czytelnictwa; współdziałanie z innymi bibliotekami, instytucjami i organizacjami w zakresie rozwijania czytelnictwa i zaspokajania potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa; doskonalenie form i metod pracy bibliotecznej oraz dostosowanie usług do potrzeb czytelników i nowych technologii.

W ramach działalności kulturalno – oświatowej GBP w Łącku stawia sobie za cel promowanie książki i czytelnictwa wśród dzieci, co realizuje poprzez: spotkania autorskie, imprezy czytelnicze, konkursy, zajęcia plastyczne itp. Dzieci przychodzą do biblioteki, gdzie mają przygotowany blok rysunkowy i kredki,  malują rysunki, które można później zobaczyć, ponieważ są wywieszone w bibliotece.

Biblioteka Publiczna w Łącku ma trzy filie w:

  • Woli Kosnowej,

  • Jazowsku

  • Obidzy. 

Początkowo jedna z filii znajdowała się w Zabrzeży, potem przeniesiono ją do Zagorzyna, a następnie do Woli Kosnowej, gdzie prowadziła ją pani Małgorzata Jaśkaniec. W 2016 r. filię przeniesiono do Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Zagorzynie. Obecnie prowadzi ją pani Aneta Mikołajczyk-Kurzeja. Z biblioteki tej korzystają głównie mieszkańcy Woli Kosnowej, Woli Piskulinej i Zagorzyna w liczbie około 200 czytelników rocznie.

Filię w Jazowsku  przez 27 lat prowadziła pani mgr Grażyna Słowik, a od 2010 r. bibliotekę prowadzi pani Maria Najduch. Co roku rejestruje się tam około 250 czytelników. W 2015 roku biblioteka została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku wielofunkcyjnego

Filia w Obidzy znajduje się w dawnym budynku Szkoły Podstawowej Nr 2, a prowadzi ją pani Barbara Szczepaniak. Pomimo może niezbyt dobrego usytuowania biblioteki co roku rejestruje się tam około 150 czytelników.

Księgozbiór Gminnej Biblioteki Publicznej w Łącku łącznie z filiami liczy ponad 44 tysięcy woluminów. Jest on systematycznie uzupełniany o dzieła klasyków literatury polskiej i światowej , książki naukowe i popularnonaukowe, książki dla dzieci i młodzieży, a przede wszystkim nowości wydawnicze. Również czytelnicy mogą zgłaszać swoje propozycje do zakupu. Biblioteka jest  skomputeryzowana. Wypożyczanie odbywa się w sposób elektroniczny. Czytelnik ma możliwość samodzielnego zamawiania a także rezerwowania książek .

Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne, wystarczy tylko przyjść osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość i miejsce zamieszkania. Biblioteka posiada do dyspozycji czytelników trzy stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu.

Zapraszamy serdecznie dorosłych i dzieci do biblioteki, bo jak to powiedział Walt Whitman: „Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy”. Książki pomagają nam zdobyć wiedzę i doskonalić umiejętności, pozytywnie wpływają na ludzki rozwój, uczą myślenia, pobudzają wyobraźnię, uczą, bawią, relaksują, są jak „balsam dla umysłu”. Dzięki nim możemy poznać przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

  

„Kochajcie książki. One ułatwią Wam życie, po przyjacielsku

pomogą zorientować się w pstrej i burzliwej gmatwaninie myśli, uczuć i zdarzeń.

One nauczą Was szanować człowieka i samych siebie, one uskrzydlą rozum

i serce uczuciem miłości dla świata, dla człowieka.”

                                                                                           /Maksym Gorki/