Brzyna
Wieś Brzyna położona jest w Beskidzie Sądeckim na prawym brzegu Dunajca, naprzeciw Jazowska i rozciąga się wzdłuż potoku Brzynka. Wywodzi swą nazwę od słów brzeg, brzyzek, parów. Powstała stosunkowo późno, bo ok. XVII w. W XIII w. na terenie dzisiejszej Brzyny nad przysiółkiem Misiołówka, w widłach Dunajca i obidzkiego potoku istniał zameczek obronny Lemiesz, który utrudniał sforsowanie od południa pasma Radziejowej i bronił zejścia w dolinę jazowską. Strzegł także górskiego szlaku handlowego biegnącego z Węgier do Polski. Brzyna liczy /wg stanu na 31.12.2021/ 686 osób mieszkajacych w 52 przysiółkach.
Występuje duża konfiguracja terenu. Pierwsze domy położone są około Dunajca na poziomie 330m. n.p.m., zaś ostatni dom na wys. 800 m. n.p.m. pod górą Koziarz. W centrum wsi, przy szosie stoi drewniana kaplica p.w. św. Andrzeja Boboli. W czasie okupacji ludność wsi tutaj uczęszczała na nabożeństwa, aby uniknąć łapanek w Jazowsku. Górnym skrajem wsi przebiega żółty szlak turystyczny z Łącka na Dzwonkówkę. Po godzinie drogi z Łącka turysta osiąga wieś Brzynę, a po 15 min. spotyka małą kapliczkę Matki Bożej.
Ze szlaku roztaczają się wspaniałe widoki na Kotlinę Sądecką, Gorce i Beskid Wyspowy. W przysiółku Dział, obok szlaku na drzewie modrzewiowym zawieszona jest metrowej wysokości rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Nad przysiółkiem Łodziska wznosi się zaś bystry szczyt Wojakówki (835m. n.p.m.), gdzie zbiegają się granice trzech wsi: Brzyny, Zarzecza i Tylmanowej. Przez całe wieki tutaj grzebano samobójców z okolicznych wsi, na odludziu i nieświęconej ziemi, żeby odstraszyć od tego kroku innych desperatów. Ze szczytu Wojakówki schodzimy kilka minut na teren Sobla Brzyńskiego, a po 20 minutach osiągamy Koziarz (945 m. n.p.m.). Szczyt ten jest częściowo zalesiony, co przysłania szczyty Tatr widoczne poprzez konary drzew.
Otwarta od strony zachodniej polana pozwala zachwycać się widokiem Gorców i Beskidu Wyspowego w tym całej doliny Ochotnicy, Kamienicy i części Dunajca, zaś z części wschód roztacza się wspaniały widok i na Beskid Sądecki i Kotlinę Sądecką. Na Koziarzu żółty szlak opuszcza Brzynę, by malowniczymi ścieżkami Obidzy prowadzić turystę na Dzwonkówkę (983 m. n.p.m.), na spotkanie z królem polskich szlaków - czerwonym szlakiem karpackim, który wiedzie tędy od Bieszczadów po Beskid Śląski.
Brzyna liczy /wg stanu na 31 grudnia 2020/ 682 mieszkańców.
Panorama Brzyny