System zarządzania zbiorami bibliotek publicznych
Gminna Biblioteka w Łącku realizuje projekt „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych”
Gminna Biblioteka Publiczna w Łącku wraz z filiami w Woli Kosnowej, Jazowsku i Obidzy bierze udział w projekcie: „Budowa zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami 33 bibliotek publicznych w woj. małopolskim z użyciem technologii teleinformatycznych”. Projekt ten jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 1.2 Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.
Partnerzy projektu zdecydowali się na stworzenie zintegrowanego systemu informacji i zarządzania zbiorami. Działania inwestycyjne będą obejmować zarówno zakup wymaganego sprzętu (komputerów) wraz z instalacją i oprogramowaniem, jak również wdrożenie systemu informatycznego dla 33 bibliotek i ich filii.
Biblioteki gminne wraz z filiami będą tworzyć centralny katalog zawierający, zależnie od przyjętych przez bibliotekę założeń, bazę zasobów i/lub bazę bibliograficzną. Jednocześnie każda z bibliotek będzie pracowała z centralną bazą czytelników gminy. Dla wszystkich baz zostanie uruchomiony portal internetowy z multiwyszukiwarką, która pozwoli na równoczesne przeszukiwanie wszystkich baz w powiecie. Umożliwi to czytelnikom zarezerwowanie materiałów w danej bibliotece.
Cel główny Projektu:
Zmniejszanie dysproporcji pomiędzy miastem i wsią oraz wspieranie rozwoju Małopolski poprzez zwiększenie wykorzystania Internetu oraz technologii teleinformatycznych do świadczenia usług bibliotecznych, jako element rozbudowy regionalnej infrastruktury społeczeństwa informacyjnego.
Cele szczegółowe:
- Zapewnienie powszechnego dostępu do informacji bibliotecznej tworzonej przez wszystkie biblioteki publiczne w gminach objętych projektem.
- Uproszczenie dostępu do zbiorów bibliotecznych w gminach objętych projektem poprzez wprowadzenie jednolitej legitymacji bibliotecznej dla całej sieci placówek (w powiecie lub w gminach).
- Uproszczenie pracy bibliotekarzy poprzez wprowadzenie katalogów centralnych gmin, dzięki czemu informacja bibliograficzna wprowadzana jest do systemu tylko raz, a nie wielokrotnie – w każdej placówce.
- Zautomatyzowanie obiegu materiałów bibliotecznych przez wprowadzenie systemu identyfikacji za pomocą kodów kreskowych lub RFID.
Realizacja Projektu ma zapewnić m.in.: wysoki poziom dostępności do usług publicznych, informacji i wiedzy, wyższą jakość obsługi czytelników bibliotek gminnych, poprzez standaryzację i automatyzację usług i zdalny dostęp do baz danych, zwiększony zasób księgozbioru poprzez wirtualne połączenie zasobów 33 placówek, powiązanie technologii ICT z tradycyjnymi obszarami wiedzy, realizację unijnej polityki zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich i wiejskich w zakresie dostępu do usług bibliotecznych, zwiększony dostęp do usług publicznych przez osoby niepełnosprawne, stworzenie możliwości zdobywania informacji i wiedzy niezależnie od statusu materialnego, pochodzenia społecznego i geograficznego.
Dane o projekcie:
- Numer projektu: MRPO.01.02.00-12-078/10
- Wartość projektu: 1 153 103,51 zł
- Wartość dofinansowania: 864 828,38 zł
- Okres realizacji: 31.03.2010 r. – 31.12.2011 r.
- Beneficjent: Powiat Gorlicki
- Jednostka realizująca: Starostwo Powiatowe w Gorlicach
Źródło finansowania projektu:
- Nazwa Programu Operacyjnego
MRPO – Małopolski Regionalny Program Operacyjny - Numer i nazwa Osi Priorytetowej:
1. Warunki dla rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy - Numer i nazwa Działania
1.2. Rozwój społeczeństwa informacyjnego
Miejsce realizacji projektu: województwo małopolskie, powiaty: gorlicki, miechowski, nowosądecki, nowotarski, olkuski.