Święto Kwitnącej Jabłoni 2015
Po południu w piątek na Dunajcu rozpoczęły się Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Łącko. Udział w nich wzięło 12 zawodników, a zwycięzcą został Roman Gromala z Łącka, który na muchę złowił 47 cm klenia. O 20 zaś, na torze kajakowym w Wietrznicach, odbył się niezwykle widowiskowy pokaz ratownictwa wodnego z udziałem Instytutu Ratownictwa, Policji i Straży Pożarnej.
Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem sportowych zmagań. Na stadionie sportowym Orlik wystartował IV Bieg Górski Kwitnącej Jabłoni. Udział w nim wzięło 111 zawodników, którzy do pokonania mieli ponad 6,6 km. Jako pierwszy na metę przybiegł Tomasz Ogorzały (25:32), drugi był Robert Faron (25:50), a trzeci Grzegorz Czyż (26:05). Wśród pań najlepsza okazała się Angelika Brończyk (33:32), druga była Wioletta Handzel (35:45), zaś trzecia Monika Dziedzic (36:29). Najlepszym zawodnikiem z Gminy Łącko był Konrad Piksa z Czerńca. Po ceremonii wręczenia pucharów i nagród oraz losowaniu upominków wśród uczestników biegu na kompleksie Orlik rozpoczął się Rodzinny Festyn Rekreacyjno-Sportowy z licznymi konkurencjami o charakterze sportowym, zaś po jego zakończeniu Turniej Piłki Nożnej Oldbojów. Równolegle w Remizie OSP rozpoczęła się konferencja sadownicza oraz Walne Zgromadzenie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej w restauracji Oberża.
Wieczorem zaś w Amfiteatrze na Jeżowej rozbrzmiewały lachowskie pieśni w nowoczesnych, ciekawych aranżacjach. Stało się to za sprawą Lachersów, którzy do znanego fanom repertuaru dorzucili jeszcze kilka najnowszych autorskich utworów. Licznie zgromadzona publiczność wyprosiła na finalistach programu „Must be the Music” kilkukrotny bis. Sobotnie świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Citak Band.
Niedzielne obchody już tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Łącku, a następnie wszyscy w korowodzie prowadzonym przez banderię konną powędrowali do Amfiteatru na Jeżowej. Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści – Anna Paluch, Piotr Naimski, Wiesław Janczyk, Arkadiusz Mularczyk, Andrzej Romanek, Marian Cycoń, Andrzej Czerwiński, Andrzej Gut-Mostowy, senator Stanisław Kogut, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, radny Województwa Małopolskiego Stanisław Pasoń, Starosta Nowosądecki Marek Pławiak, kierownik Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu Małgorzata Mordarska-Duda oraz wiele innych znamienitych osób reprezentujących różne instytucje i urzędy. Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina przywitał wszystkich gości, a na znak otwarcia imprezy w niebo pofrunęły gołębie. Potem na scenie nastąpiło podziękowanie Wojewodzie Małopolskiemu Jerzemu Millerowi za pomoc przy budowie mostu na Dunajcu w Kadczy, który umożliwił dojazd mieszkańcom Łazów Brzyńskich. Wójt Jan Dziedzina poprosił na scenę swoich poprzedników; Franciszka Młynarczyka i Janusza Klaga, aby wspólnie dokonali podziękowania. Następnie rozpoczęły się występy w ramach bloku regionalnego. Jako pierwsza zaprezentowała się Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto z Łącka (dyr. dr Stanisław Strączek), a potem w kolejności zespoły regionalne: Mali Zagorzynianie (op. Krystyna Rucińska), Małe Łącko (op. Krzysztof Krzywdziński, Antoni Plechta), Czarny Potoczek (op. Marta Cedzidło, Mirosław Hejmej), Mali Maszkowianie (op. Beata Wąchała, Joanna Koza), kapela Fiyrloki (op. Leszek Moryto), Nucicki z Ochotnicy Dolnej (op. Magdalena i Leszek Szewczyk), Górale Łąccy (kier. Piotr Gromala) i kapela Kuźnicka.
W popołudniowej części zaprezentował się kabaret KaŁaMaSz, czyli połączone siły dawnego kabaretu „Długi” oraz popularnych aktorów z serialu Ranczo. Zabawne skecze i piosenki przypadły na pewno do gustu publiczności. Potem wystąpił Mateusz Ziółko z zespołem. Ten niezwykle zdolny piosenkarz zaprezentował w trakcie swojego koncertu najpopularniejsze utwory legendarnej grupy Queen. Niedzielny wieczór należał jednak niewątpliwie do Mroza. Laureat licznych nagród muzycznych, mający na swoim koncie takie hity jak: Miliony monet, Nic do stracenia czy Bo jak nie my, to kto rozgrzał niemal do czerwoności licznie zgromadzoną w Amfiteatrze publiczność, która zachwycona, śpiewała wraz z nim jego największe przeboje. Na zakończenie wieczoru do zabawy tanecznej przygrała kapela Braci Rompalskich.
Imprezie, jak co roku, towarzyszyły liczne stoiska wystawowe, gastronomiczne, w tym stoisko Województwa Małopolskiego w ramach kampanii „Zasmakuj w Małopolsce” oraz wesołe miasteczko i choć impreza przeszła już do historii to z całą pewnością można ją zaliczyć do udanych, gdyż urozmaicony program zgromadził nie tylko mieszkańców gminy, ale i turystów spragnionych zabawy.