Jubileusz 80-lecia Zespołu Regionalnego „Górale Łąccy”
20 lipca Zespół Regionalny „Górale Łąccy” im. Marii Chwalibóg obchodził jubileusz 80-lecia działalności. Uroczystości były organizowane przez Pana Janusza Klaga Wójta Gminy Łącko oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łącku. Po odsłonięciu tablicy upamiętniającej rodzinę założycielki w kościele parafialnym w Łącku odbyła się góralska rocznicowa Msza Święta. Celebrowali ją: proboszcz łąckiej parafii ks. Józef Trzópek, ks. Krzysztof Orzeł wicedyrektor radia RDN Małopolska oraz byli członkowie zespołu ks. Robert Duda (wikary w Czchowie) oraz ks. dr Stanisław Kowalik (proboszcz parafii w Łososinie Górnej, kapelan Związku Podhalan oddział w Łącku), który wygłosił piękne kazanie w łąckiej gwarze – nie tylko mówiąc, ale i śpiewając.
Następnie wszyscy w korowodzie powędrowali do Amfiteatru na Jeżowej. Tam rozpoczęło się widowisko pt. „Łąckie gronie niech świat słysy, nie skreślojcie scąścia z dusy.” Uhonorowani zostali również wieloletni, zasłużeni członkowie zespołu. Swoje odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej przekazał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z gratulacjami pospieszyli również posłowie Anna Paluch, Barbara Bartuś, Arkadiusz Mularczyk i Andrzej Romanek. Pan Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego uhonorował zespół medalem Polonia Minor. Natomiast Janusz Klag Wójt Gminy Łącko wyróżnił „Górali Łąckich” odznaczeniami Zasłużony dla Gminy Łącko, dyplomami oraz nagrodą pieniężną. Również Starosta Nowosądecki Jan Golonka wręczył Jabłka Sądeckie oraz nagrodę pieniężną.
Widowisko, w którym nie zabrakło chwili zadumy nad tymi, którzy odeszli, oklaskiwali wszyscy. Rozpoczęło się ono od scenki zatytułowanej „Sianokosy”, aby potem zaprezentować liczne tańce i zabawy tak młodych górali jak i starostów podczas spotkania „W chałpie”. Do ostatniej polki górale łąccy zaprosili do tańca licznie zgromadzoną publiczność, w tym również znamienitych gości.
Na zakończenie z gratulacjami pospieszyli przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń, delegacje zaprzyjaźnionych zespołów oraz publiczność łąckiego Amfiteatru. Nie milkły oklaski i gromkie „Sto lat”. Potem byli i aktualni członkowie „Górali Łąckich” spotkali się w hali widowiskowo-sportowej, gdzie był czas na wspólne śpiewy, tańce i wspomnienia.