Informacja dotycząca wdrażania nowych rodzajów etykiet/naklejek z kodami kreskowymi klejonych na odpadach komunalnych

Zakład Gospodarki Komunalnej w Łącku działając w imieniu Gminy Łącko informuje, iż od dnia 18.02.2025 r., Urząd Gminy w Łącku rozpoczyna wdrażanie nowych rodzajów etykiet/naklejek z kodami kreskowymi klejonymi na odpadach komunalnych.
Do tej pory funkcjonowały dwa rodzaje kodów kreskowych: „NIESEGREG.” i „SEGREG”. Do systemu identyfikacji odpadów komunalnych dochodzą jeszcze kody: 
- „BUDOWLANE”,
- „POPIÓŁ” 
- „BIOODPADY”
dla właścicieli nieruchomości, którzy nie posiadają przydomowych kompostowników. Rozszerzenie rodzajów kodów klejonych na pojemniki lub worki było niezbędne do identyfikacji ilości i rodzajów odpadów komunalnych odbieranych bezpośrednio z nieruchomości oraz zasadności ich odbioru, która uzależniona jest od złożonej w Urzędzie Gminy w Łącku deklaracji - nieruchomości posiadające, bądź nieposiadające kompostownika na bioodpady.
Zmiana ta jest również korzystna i bardziej czytelna dla mieszkańców, którzy niejednokrotnie mieli wątpliwości, który kod należy kleić na poszczególne pojemniki czy worki.
 
Okres od 18.02.2025 r. do 30.06.2025 r. będzie czasem pilotażowym, natomiast od lipca nieoznakowane worki z odpadami popiołu i bioodpadów nie będą odbierane, a nieoklejone odpady budowlane nie będą przyjmowane na PSZOK w Łącku oraz Jazowsku.
 
Reasumując – nieoklejone odpady segregowane i niesegregowane nie będą odbierane, natomiast na wdrożenie klejenia kodów na odpady popiołu, bioodpadów, odpadów budowlanych będzie czas do końca czerwca 2025 r.
Ponadto przypominamy zasady związane z systemem identyfikacji odpadów komunalnych w Gminie Łącko i dostosowanie się do nich:
 
Odbiór kodów kreskowych niezbędnych do oznakowania worków/pojemników z odpadami komunalnymi odbywa się w Urzędzie Gminy Łącko. Kody można otrzymać w pokoju nr 2 lub na dzienniku podawczym (na parterze budynku). W razie szczegółowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 18 414 07 49 lub do Zakładu Gospodarki Komunalnej w Łącku pod nr tel. 18 444 55 58, wew. 3.
 
Wystawiając worek lub kubeł każdorazowo naklejamy nowy kod. Jeden kod kreskowy odpowiada wielkości worka o pojemności 100 l. W przypadku worków lub kubłów o pojemności większej niż 100 l, np. 200 l – naklejamy 2 kody, na pojemnik 500 l – 5 kodów, itd.
 
Na odpady budowlane zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Łącko obowiązuje limit 5 m³ (50 worków o pojemności 100 l), dlatego też mieszkańcom wydawane będzie w roku 50 szt. etykiet z napisem „BUDOWLANE”.
 
Znakowanie indywidualnymi kodami kreskowymi ma na celu usprawnienie funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Gminy Łącko oraz monitorowanie selektywnego gromadzenia odpadów przez mieszkańców i ich odbioru.
 
Kody kreskowe ma obowiązek stosować każdy właściciel nieruchomości zabudowanej budynkiem jednorodzinnym, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
Kody kreskowe są unikalne dla każdej nieruchomości, na podstawie złożonej deklaracji
o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
 
Naklejkę z kodem kreskowym należy naklejać w górnej części worka, poniżej wiązania,
w widocznym miejscu, umożliwiającym łatwe zeskanowanie kodu kreskowego z etykiety. Kody kreskowe są skanowane za pomocą czytnika przez pracowników, odbierających odpady zgodnie z harmonogramem w czasie odbioru na terenie gminy oraz w PSZOK-ach, z każdego oznaczonego worka. Zeskanowane kody i zebrane dane są przekazywane do Urzędu Gminy w Łącku.
 
Etykiety z kodami kreskowymi wykonane są z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia, ścieranie oraz szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
 
Kodów kreskowych nie wolno pożyczać, przekazywać innym mieszkańcom, nie można ich kopiować ani powielać. Etykiety/naklejki są przypisane wyłącznie do danego adresu nieruchomości.
 
W przypadku trudności w określeniu ilości kodów kreskowych, które należy nakleić na odpady budowlane oddawane na PSZOK w Łącku oraz Jazowsku, prosimy o zabieranie „pliku” kodów, które pracownicy sczytają podczas odbioru.