Niedzielne świętowanie Owocobrania.
Za nami już Święto Owocobrania, które w tym roku upłynęło pod znakiem dobrej zabawy i niezapomnianych emocji i wrażeń.
Niedzielne obchody Święta Owocobrania rozpoczęły się już tradycyjnie Mszą Św. odprawioną w kościele parafialnym w Łącku. Następnie barwny korowód, w skład którego weszli: zespoły regionalne – Górale Łąccy i Zespół Regionalny im. Joszka Prihody z Petrovan, przedstawiciele Związku Podhalan oddział w Łącku, uczestnicy projektu POKL „W świecie sztuki” oraz Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto poprowadził wszystkich gości do łąckiego Rynku.
Wokół płyty Rynku rozłożone były liczne stoiska wystawowe i promocyjne. Specjalne stoiska zaprezentowało również 10 sołectw gminy Łącko, które walczyły w Turnieju Wsi o Nagrodę Wójta Gminy Łącko. To właśnie nad tymi stoiskami unosiły się wyśmienite zapachy potraw regionalnych i innych specjałów, a oko przyciągały smakowite owoce. Nie zabrakło również łąckiej muzyki i okolicznościowych przyśpiewek. Największą ilość punktów otrzymało stoisko sołectwa Jazowsko, na którym nawet zaprezentowano niespotykany już dzisiaj sposób przędzenia wełny na kołowrotku. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się również wystawa traktorów i nowoczesnego sprzętu sadowniczego zaprezentowana przez łąckich sadowników.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Janusz Klag Wójt Gminy Łącko, który przywitał również przybyłych gości. Wśród nich znaleźli się: posłowie RP: Józef Lassota, Arkadiusz Mularczyk, Wiesław Janczyk, senator Stanisław Kogut, Starosta Nowosądecki Jan Golonka, przedstawiciele z partnerskich gmin z Petrovan na Słowacji i Szob na Węgrzech oraz z gminy Szydłów z wójtem Janem Klamczyńskim na czele. Wójt podziękował również specjalnym pismem okolicznościowym twórcom ludowym z regionu łąckiego za promowanie Gminy w kraju i poza jego granicami.
Następnie rozpoczął się blok regionalny, w którym zaprezentowali się Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto oraz zespoły regionalne z Łącka i Petrovan. W trakcie występów wspaniałymi plackami z jabłkami i śliwkami oraz owocami, wszystkich zgromadzonych częstowali członkowie Związku Podhalan oddział w Łącku. Zaznaczyć należy, iż placki te zostały upieczone przez przedstawicieli 11 sołectw walczących w Turnieju Wsi. Najlepsze, wg jury, placki przygotowały sołectwa z Czarnego Potoku, Zabrzeży, Zagorzyna i Szczereża.
Po występach nadszedł czas na zmagania w konkurencjach o charakterze sportowo-rekreacyjnym. W zawodach wystartowało aż 9 sołectw. Zawodnicy walczyli niezwykle dzielnie, pokonując własne słabości i walcząc z tremą – nawlekali igłę, biegali z workiem ze zbożem, podnosili ciężarek, zbijali skrzynki, ujeżdżali byka. Zmagali się również w konkurencji siłowej nazywanej uchwytem Herkulesa, którą jako niespodziankę dla uczestników przygotował Mistrz Polski Strongman Tomasz Kowal. Konkurencje te wzbudzały wielkie emocje i towarzyszyły im salwy nie tylko gromkiego śmiechu, ale i oklaski. Po podsumowaniu punktów w trzech głównych konkursach, a więc w konkursie stoisk, placków i sportowym najlepszym okazało się sołectwo Łącko, które zdobyło w sumie 155 punktów i nagrodę Wójta w wysokości 5000 zł, drugie były Maszkowice (141 pkt i 3000 zł), a trzeci Zagorzyn (133 pkt i 2000 zł).
Symboliczne czeki wraz z dyplomami przekazał na ręce sołtysów zwycięskich drużyn Janusz Klag Wójt Gminy Łącko wraz z senatorem Stanisławem Kogutem i radnym Gminy Łącko Stefanem Grabcem. Wójt pogratulował również wszystkim uczestnikom Turnieju Wsi, składając jednocześnie podziękowania na ręce sołtysów.
Po zmaganiach turniejowych fantastyczną rozrywkę zgotowała dla tłumnie zgromadzonej publiczności kielecka formacja – Kabaret Skeczów Męczących. Skecze obrazujące naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle przypadły wszystkim do gustu, a niemilknące owacje długo nie pozwoliły kabareciarzom zejść ze sceny.
Niedzielne świętowanie zakończyła zabawa taneczna z zespołem Luz-Muz, w trakcie której cała płyta łąckiego rynku wypełniła się rozbawionymi mieszkańcami gminy.