Święto Kwitnącej Jabłoni
Na stoku Góry Jeżowej w przepięknym malowniczo usytuowanym miejscu, jest Amfiteatr w którym rok rocznie odbywa się wielka impreza regionalna „Święto Kwitnącej Jabłoni”, które posiada bodaj najdłuższą tradycję w tej części Polski. Po raz pierwszy odbyło się w 1947 roku.
Łącko wabi nie tylko widokiem kwitnących sadów ale i grzeszną legendą: pewien bardzo mądry tutejszy proboszcz kazał przed laty swym parafianom, by zamiast klepania zdrowasiek sadzili za każdy grzech po jednej jabłonce. Łąckowianie szybko zrozumieli, że na swych grzechach mogą łatwo zrobić zupełnie dobry interes. Grzeszyli więc śmiało i sadzili owocowe drzewka, ufając że obie te czynności zostaną im policzone w poczet dobrych uczynków (dziś w Łącku kwitnie co roku kilkaset tysięcy drzewek).
Diabeł jednak nie spał, zaintrygowany sadowniczym prosperity Łącka podsunął jego mieszkańcom zdrożną myśl produkowania ze śliwek wody ognistej, zwanej śliwowicą. Produkcji takowej zabraniają obowiązujące przepisy, gdy jednak przyjdzie co do czego to egzekutorzy i autorzy przepisów odsuwają wszelkie „Napoleony”, lejąc do swych szklanic zakazany owoc w płynie. Jest publiczną tajemnicą, że do Warszawy i Krakowa wędrują całe hektolitry śliwowicy, że stanowi ona ozdobę nawet najbardziej ekskluzywnych przyjęć.
Święto Kwitnącej Jabłoni jest świętem młodości, wiosny, kwiatów, a także pozwala zaprezentować dorobek gospodarki, kultury, sztuki i folkloru regionu sądeckiego. W roku bieżącym będziemy obchodzić 53 Święto Kwitnącej Jabłoni, w którym jak co roku uczestniczy wielotysięczna rzesza jego sympatyków. Święto nasze w tym roku uświetnią znakomici artyści scen polskich. Dodatkową atrakcją imprezy będą zespoły regionalne z Małopolski, orkiestry dęte, jak co roku przygotowujemy stoiska poszczególnych wsi gminy Łącko prezentujące dorobek kulturalny i gospodarczy mieszkańców z możliwością degustacji potraw regionalnych i „Łąckiej Śliwowicy”.
Barwny korowód rozpoczynający imprezę prowadzi banderia konna z bryczkami i kapelami ludowymi.
Imprezami towarzyszącymi Świętu jest Rajd Turystyczny Szlakiem Kwitnącej Jabłoni, zawody wędkarskie na Dunajcu, biegi uliczne, wystawy kwiatów i krzewów, wesołe miasteczko, konferencja rolnicza oraz walne zebranie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej.
oficjalna strona internetowa: www.swieto.lacko.pl