Nasza Tradycja – Weekendowe Spotkania z Folklorem
W sobotnie popołudnie jako pierwsza zaprezentowała się Grupa Artystyczna Kiyrpceki działająca od pięciu miesięcy pod opieką Anety Wolańskiej. Młodzi pasjonaci łąckiego folkloru przedstawili scenkę pt. „Cary” mówiącą o niezwykle popularnym w dawnych czasach rzucaniu uroków, a także o sposobach ich odczyniania. Następnie odbyło się podsumowanie dwutygodniowych Warsztatów Folklorystycznych, w trakcie których młodzi ludzie mieli możliwość zapoznania się z kulturą, tradycją, historią i obyczajami Łąckiej Ziemi, jak również z tajnikami sztuki ludowej poprzez praktyczne zajęcia z twórcami ludowymi z zakresu haftu, rzeźby, wyplatania z wikliny, malarstwa na szkle. Certyfikaty ukończenia wręczali Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina i dyrektor GOK Barbara Moryto.
Potem wystąpił Zespół Regionalny Nucicki z Ochotnicy Dolnej działający przy Wiejskim Ośrodku Kultury pod opieką Magdaleny i Leszka Szewczyków. Mimo niedługiego okresu swojej działalności zespół działa niezwykle prężnie, a jednym z ich sukcesów jest zdobycie I miejsca na VII Powiatowym Konkursie Zespołów Instrumentalnych i Wokalno-Instrumentalnych pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Pławiaka w kategorii Zespoły Regionalne.
W następnej kolejności na scenie wystąpił Zespół Regionalny Górale Łąccy prezentując oryginalny łącki folklor w wiązance tańców okraszonych pieśniami. Występ Górali Łąckich wzbogaciła młodzieżowa grupa Kiyrpecki. Była to doskonała okazja szczególnie dla tych młodszych, do występu u boku swoich starszych kolegów, a także do sprawdzenia swoich umiejętności przed publicznością.
Potem przyszedł czas na koncerty kapel regionalnych. Pierwsi wystąpili Jaworcanie, kapela działająca od 2003 r., kiedy to zadebiutowała w trakcie Pasterki w kościele parafialnym w Jaworkach. Wykonuje muzykę Karpat, uświetniając wiele imprez. Aktualnie występuje również z Zespołem Pieśni i Tańca Juhasy ze Szczawnicy, dając razem wiele występów w kraju i poza granicami.
Następnie zaprezentowały się Fiyrloki, kapela w skład której wchodzi pięcioro młodych ludzi, którzy od momentu pierwszego koncertu w 2013 r. intensywnie ćwiczą, doskonaląc swój warsztat pod okiem instruktora Leszka Moryto. Biorą udział w konkursach i przeglądach osiągając wysokie rezultaty, zaś w maju 2015 r. w ramach Fonoteki Powiatu Nowosądeckiego została wydana ich debiutancka płyta.
Na zakończenie sobotniego Spotkania z Folklorem wystąpiła Kuźnicka. Kapela ta od kilku lat funkcjonuje na łąckiej scenie, zmieniał się jej skład osobowy i instrumentarium. Repertuar obejmuje nie tylko melodie i pieśni regionu łąckiego, ale został wzbogacony o utwory z Podhala, Spiszu, Orawy, melodie cygańskie, bałkańskie oraz muzykę biesiadną i rozrywkową.
W niedzielnym koncercie zaprezentowała się Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto pod dyr. dr. hab. Stanisława Strączka, najeżąca od lat do czołówki najlepszych amatorskich orkiestr. Na początek zabrzmiały utwory patriotyczne i pieśni żołnierskie, w nawiązaniu do Święta Wojska Polskiego, a także 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej również Cudem nad Wisłą. W dalszej części niezwykle urozmaiconego repertuarowo koncertu, nie mogło zabraknąć muzyki ludowej, jak również znanych utworów muzyki rozrywkowej i poważnej. Łąccy muzycy zadbali o to, aby każdy w ich koncercie mógł znaleźć coś dla siebie.
Całość wydarzenia zakończyła zabawa taneczna z zespołem Flow.
Weekendowe Spotkania z Folklorem pn. Nasza Tradycja zgromadziły licznie publiczność, która hojnymi oklaskami nagradzała wykonawców.