Piotr Duda
Piotr Duda – ur.15.12.1981 r. w Nowym Sączu, mieszkaniec Woli Kosnowej. Rzeźbą zaczął interesować się już w szkole podstawowej, jednak pierwsza powstała w 1995 r. Jest to Chrystus Frasobliwy o wys. 1,10 m, który aktualnie znajduje się w kościele parafialnym w Woli Piskulinej wykonany tylko nożem, z powodu braku stosownych narzędzi. Dużą pomocą dla młodego rzeźbiarza stałą się znajomość gatunków drewna i ich twardości, z którą to umiejętnością zapoznał się w Zespole Szkół Drzewno – Mechanicznych w Starym Sączu. Pomagał mu również nauczyciel wf, z zamiłowania rzeźbiarz amator Janusz Pasiut.
W trakcie lokalnych Dożynek, namówiony przez swojego wujka – sołtysa wsi Wola Kosnowa – Stanisława Dudę, zaprezentował po raz pierwszy publicznie swoje rzeźby. W trakcie tej imprezy poznał również Józefa Tokarza – rzeźbiarza z Jazowska, członka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Znajomość ta stała się dla młodego twórcy niezwykle przydatną – dzięki niej mógł rozwijać swoje umiejętności, uczestniczyć w wystawach, a także stał się członkiem TPSP w Nowym Sączu. Wspólnie z Józefem Tokarzem w willi „Maryja” w Nowym Sączu (siedzibie TPSP) zorganizowali wystawę pt. „Nasze korzenie”.
W latach 2003-04 odbywał Zasadniczą Służbę Wojskową w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Jednak i tam mógł kontynuować swoje umiejętności, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby w klubie garnizonowym „Centrum”. Organizował plenery, wystawy, część wykonanych rzeźb przeznaczał na cele charytatywne. W wojsku powstało ok. 25 rzeźb, z których większość pozostała w sztabie.
Największe wymiarowo rzeźby to:
- św. Florian – 1,50 m znajdujący się w Remizie OSP w Woli Kosnowej
- Jezus w ciemnicy – 1,30 m w kościele parafialnym w Łącku
- Chrystus Frasobliwy – 1,10 m /wspominany już wcześniej/ w kościele parafialnym w Woli Piskulinej
Rzeźby Piotra Duda znajdują się nie tylko w Polsce, ale również w Austrii i Niemczech. Mają niezwykle zróżnicowaną tematykę oraz rozmiary.