Informacja o wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu nowosądeckiego
W związku z otrzymanymi pismami Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Sączu, informujemy o wystąpieniu ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim i gorlickim.
Mając na uwadze powyższe, informujemy o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grupy na ptaki utrzymywane w gospodarstwach;
ZAKAZUJE SIĘ:
- Pojenia drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.
- Wnoszenia i wwożenia na teren gospodarstwa, w którym jest utrzymywany drób, zwłok dzikich ptaków lub tusz ptaków łownych.
NAKAZUJE SIĘ:
- Utrzymywanie drobiu w sposób ograniczający jego kontakt z dzikimi ptakami.
- Zgłaszanie do powiatowego lekarza weterynarii miejsc, w których jest utrzymywany drób lub inne ptaki, z wyłączeniem ptaków utrzymywanych stale w pomieszczeniach mieszkalnych.
- Utrzymywanie drobiu w sposób wykluczający jego dostępu do zbiorników wodnuch, do których dostęp mają dzikie ptaki.
- Przechowywanie paszy dla ptaków w sposób zabezpieczający przed kontaktem z dzikimi ptakami oraz ich odchodami.
- Karmienie i pojenie drobiu oraz ptaków utrzymywanych w niewoli w sposób zabezpieczający paszę i wodę przed dostępem dzikich ptaków oraz ich odchodami.
- Wyłożenie mat dezynfekujących przed wejściem i wyjściami z budynków inwentarskich, w których jest utrzymywany drób, w liczbie zabezpieczającej zabezpieczenie wejść i wyjść z tych budynków – w przypadku ferm, w których drób jest utrzymywany w systemie bezwybiegowym.
- Stosowanie przez osoby wykonujące czynności związane z obsługą drobiu zasad higieny osobistej, w tym mycie rąk przed wejściem do budynków inwentarskich.
- Oczyszczanie i odkażanie sprzętu i narzędzi używanych do obsługi drobiu przed każdym ich użyciem.
- Powstrzymanie się przez osoby, które w ciągu ostatnich 72 godzin uczestniczyły w polowaniu na ptaki łowne, od wykonywania czynności związanych z obsługą drobiu.
- Dokonywanie codziennego przeglądu stad drobiu wraz z prowadzeniem dokumentacji zawierającej w szczególności informacje na temat liczby padłych ptaków, spadku pobierania paszy lub nieśności.
Posiadacz drobiu zawiadamia organ Inspekcji Weterynaryjnej albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych: zwiększonej śmiertelności, znacznego spadku pobierania paszy i wody, objawów nerwowych takich jak: drgawki, skręty szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborności ruchów, duszności, sinicy i wybroczyn, biegunki, nagłego spadku nieśności.
1. Komunikat
2. Wytyczne
3. Informacja o wystąpieniu ogniska ptasiej grypy
Aktualizacja z dnia 31.03.2021 r.
4. Kolejny przypadek stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy paków oraz zalecenie prowadzenia rejestru przemieszczeń na targ.
5. Podejrzenie grypy ptaków w kolejnym gospodarstwie.
Aktualizacja z dnia 07.04.2021 r.
7. Podejrzenie grypy ptaków w kolejnych gospodarstwach.
Aktualizacja z dnia 08.04.2021 r.
8. Kolejny przypadek stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy paków.
Aktualizacja z dnia 12.04.2021 r.
9. Kolejny przypadek stwierdzenia wysoce zjadliwej grypy paków.
10. Wykluczenie podejrzenia grypy ptaków na terenie gospodarstwa położonego w miejscowości Biała Niżna.