Wizyta w Przytulisku dla książek
Członkowie Klubu Seniora oraz Grupy Dyskusyjnej „Senior+Książka” działającej we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Łącku odwiedzili Przytulisko dla książek w Nowym Sączu. To niezwykłe miejsce powstało w Zespole Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego z inicjatywy dyrektora tej placówki, pana Bogusława Kołcza, który chciał uchronić stare książki przed wyrzuceniem i zniszczeniem. Ideą było ocalenie od zapomnienia i pokazanie uczniom dawnych przedwojennych księgozbiorów, mających niejednokrotnie ponad 300/400 lat. Obok Przytuliska dla książek można również zwiedzać Salę Tradycji im. Jerzego Leśniaka, Izbę Lwowską im. dra JerzegoMasiora, Małą Galerię, Salę filmową czy Salę sensoryczną.
Stare książki są wykorzystywane na lekcjach polskiego i zajęciach edukacji kulturalnej z uczniami zgodnie z apelem opiekunów Przytuliska:
„Obiecujemy znaleźć dla oddawanych nam książek godną starość, przytulne miejsce i długie jeszcze - wymarzone dla nich - życie. Stare książki, dla których nie ma miejsca w nowoczesnych domach, przyjmiemy w Szkole Chrobrego. W naszych salach eksponujemy już starą bibliotekę, do której mogą dołączyć kolejne dary. Stare książki trafią w ręce dobrych opiekunów, będą w naszym Przytulisku dla Książek leczone, cenione, czytane i podziwiane.”
Na szkolnych korytarzach można również zapoznać się z umieszczonymi na plakatach wierszami Czesława Miłosza czy naszych gminnych poetów Bronka z Obidzyi Marzeny Setlak.
To niesamowite miejsce, w którym żyją stare książki, żyje historia i pamięć o tych, których już nie ma.