21.09.2021 r. - Zdalne odczyty wodomierzy - zakup systemu!
Zakład Gospodaki Komunalnej w Łącku dokonał zakupu 20 sztuk wodomierzy oraz radiowego systemu do zdalnego odczytu pobranej wody w gospodarstwach domowych. Na zakup wodomierzy wydatkowano 1724,46 zł. Zestaw do odczytu składa się z licencji, tableta, sknaera, kompletu anten, głowic optycznych wraz z usługą wdrożenia i szkolenia. Łączny koszt systemu wyniósł 9 471,00 zł.
Początkowo system obejmie zdalnym odczytem część miejscowści Łącko. Docelowo planowany jest w 2022 r. systematyczny zakup wodomierzy i objęcie zdalnym odczytem również miejscowości Maszkowice i Czerniec i pozostała część Łącka. Tradycyjny system zbierania danych o wskazaniach liczników u odbiorców jest bardzo pracochłonny, czasochłonny i narażony na zakłócenia procesu odczytu wynikające z braku dostępu do urządzeń. Takie przypadki zdarzają się z powodu nieobecności odbiorcy lub okresowo np. ze względu na niemożność otwarcia studzienki w okresie zimowym. Dodatkowymi wadami odczytu fizycznego są błędy ludzkie w odczycie, konieczność kilkakrotnego przepisywania stanu liczydła w procesie wypełniania książek odczytów i fakturowania oraz sprzyjające warunki do nieautoryzowanych ingerencji w układ pomiarowy, ponieważ dostęp do urządzeń jest zwykle zależny od dopuszczenia przez odbiorcę.
Radiowy system odczytu wodomierzy to nowoczesny i niezawodny sposób zdalnego zbierania danych z wodomierzy mieszkaniowych. Opiera się na przesyłaniu danych o zużyciu wody za pośrednictwem fal radiowych. Oparty jest na najnowszej technologii gwarantującej niski pobór mocy, a tym samym długoletnią, bezobsługową pracę urządzeń. Radiowy odczyt liczników ogranicza możliwość wystąpienia pomyłek związanych z czynnikiem ludzkim, skraca czas odczytu, a przez to obniża ich koszty. System umożliwia odczyt wskazań wodomierzy w przypadku utrudnionego dostępu, a także braku obecności mieszkańca. Odczyt dokonywany jest bez wizyty inkasenta, co zapewnia ochronę prywatności użytkownika nieruchomości. Dzięki systemowi zdalnego odczytu jest możliwość monitorowania pracy instalacji i funkcjonowania urządzeń pomiarowych oraz sygnalizacja stanów awaryjnych i nieautoryzowanych ingerencji. Dysponując szeroką bazą danych można je przetwarzać i analizować.