Dotacja do wymiany źródeł ciepła z budżetu Gminy Łącko
Na podstawie Uchwały nr 110/VIII/2024 Rady Gminy Łącko z dnia 30 grudnia 2024 roku w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania i rozliczenia dotacji z budżetu Gminy Łącko do wymiany źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych Wójt Gminy Łącko informuje o rozpoczęciu naboru wniosków na dofinansowanie do wymiany starych źródeł ciepła na nowe niskoemisyjne kotły na biomasę, gaz ziemny oraz pompy ciepła.
Termin naboru wniosków: od 22.01.2025 r. do wyczerpania środków przeznaczonych w budżecie na ten cel. O zakwalifikowaniu do Projektu decyduje kolejność wpływu wniosków do Urzędu.
Miejsce złożenia wniosku: Urząd Gminy Łącko, 33-390 Łącko 445, pokój nr 2.
PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU NALEŻY ZAPOZNAĆ SIĘ Z REGULAMINEM UDZIELANIA DOTACJI:
- Regulamin udzielania dotacji - plik w formacie pdf (wielkość 201 KB)
- Załącznik nr 1 do Regulaminu – wniosek o udzielenie dotacji - plik w formacie pdf (wielkość 149 KB)
- Załącznik nr 2 do Regulaminu – wniosek o wypłatę dotacji - plik w formacie pdf (wielkość 121 KB)
ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W PROJEKCIE!
O dotację mogą ubiegać się osoba fizyczna legitymująca się tytułem prawnym do nieruchomości jako właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty albo władający nieruchomością na podstawie umowy zawartej z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym, a także osoba fizyczna, która wykaże, że jest samoistnym posiadaczem nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym.
Warunkiem przystąpienia do Programu jest:
- złożenie pisemnego wniosku o udzielenie dotacji;
- podpisanie umowy o udzielenie dotacji z Gminą;
- likwidacja starego źródła ciepła;
- zastosowanie właściwego źródła ciepła i przystąpienie do jego użytkowania;
- złożenie wniosku o wypłatę dotacji.
Forma i wysokość dofinansowania inwestycji.
- Dotacja udzielana jest ze środków budżetu gminy.
- Liczba rozpatrzonych wniosków i zawartych umów jest uzależniona od wysokości środków finansowych zabezpieczonych w budżecie gminy.
- Dotacja udzielana jest na częściowe pokrycie kosztów zmiany systemu ogrzewania poniesionych przez wnioskodawcę i wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 000,00 zł.
- Ostateczna wysokość przekazanej dotacji będzie ustalana indywidualnie na podstawie faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych weryfikowanych na podstawie dostarczonych przez inwestora faktur i/lub rachunków.
- Koszty kwalifikowane stanowią: demontaż starego źródła ciepła i jego likwidację oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła wraz z niezbędnym osprzętem.
- Dotacja nie obejmuje kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.
- Inwestor dokonuje we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność doboru nowego źródła ciepła oraz wyboru wykonawcy.
- Inwestor zapewnia utrzymanie nowego źródła ciepła jako podstawowego w okresie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymał dotację.
- Dotacja przysługuje wyłącznie na wymianę źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych zaspokajających potrzeby mieszkalne wnioskodawcy.